Znáte to.  
Napadne sníh, zasněžené louky a pole lákají svou rozlohou a dokonalým hladkým povrchem k bezstarostnému létání od obzoru k obzoru. Začnete tedy shánět lyže, nebo návody, plánky, údaje, začnete s výrobou těch pravých a dokonalých lyží... A než je doděláte, je po sněhu a ubřéskaní smradi venku léců s tatarama (překlad: naše nadějná a švitořivá mládež pobíhá s pomlázkou) :-) .
Proto vám chci ukázat svůj návod na výrobu lyží. Jde o lyže primárně určené pro menší modely a pro instalaci bez nějakého štrachání se sundáváním koleček. Prostě je jen nazujeme, pomocí gumového upnutí připevníme ke kolečku, nějakým nosníčkem (já jsem použil dřívka z nanuka :) ) a kouskem provázku a gumičky zajistíme ve správné poloze vůči modelu a to to vše bez nějakého vrtání či lepení přímo na modelu.  
Těmito lyžemi velmi pravděpodobně neohromíte své kolegy s uhlíkovými profesionálními výrobky zakoupenými za x peněz, ani kolegy kteří poslední dva týdny po večerech dělali svoje vymazlené lyže z mahagonové překližky, ale... Pokud nejste vyloženě leví, zvládnete je vyrobit za jeden natažený večer, na jejich výrobu nepotřebujete žádný extra materiál a garantuji vám, že fungují a že vydrží asi tak tu klasickou týdenní tuzemskou zimní nadílku. Ale nemusíte se bát, že se vám hned rozpadnou, s jejich předchůdci jsem létal spokojeně několik zim (doporučuji lyže přetřít třeba Polyurexem - vydrží déle).
Ještě ke stavbě a ke zdrojům. Převzal jsem (s laskavým svolením pana Martina Kopeckého) okótované schéma a tabulku z webu rc.nareks.cz

Zde najdete nejen návod na výrobu plnohodnotných lyží, ale i mnoho dalšího hodnotného obsahu, hlavně z oblasti obřích modelů. Nebojte, taky se tam jednou dopracujeme... :) Tady je slibovaná tabulka:

Tabulka velikostí lyží
 
Podle této tabulky a schématu si určete rozměry vašich lyží, rozhodně raději více než méně, on ten občasný prašan moc nenese. 
Další poznámka ke stavbě - lyže se snažte nastavit pomocí provázku a gumičky (dále ve videu) tak, aby lyže při letu byly tak rovnoběžně s profilem křídla jak to jen jde, o to méně se změní letové vlastnosti modelu, které se ale v určité míře změní tak jako tak, s tím počítejte.  
Dřevěné nosníky pro nastavení lyží pomocí provázku a gumičky, podlepte na straně k podvozku kouskem smirku, nebude se smekat. Použijte na upevnění každého tohoto nosníku minimálně dvě gumičky, kdyby jedna prdla, ať to další udrží.  
Lyže po dokončení přetřete třeba Polyurexem, výrazně tím zvýšíte životnost (vlhkost...).  
Gumičky pravidelně kontrolujte a v případě potřeby vyměňte za nové. Jestli plánujete delší život lyží, můžete použít kloboukovou gumu, ta vydrží víc a je i mechanicky odolnější.  
 
Zde si můžete stáhnout šablonu pro bočnici uložení kola, pro vnější průměr kola podvozu 100mm (klikněte na odkaz pravým tlačítkem myši a vyberte "uložit cíl jako"... apod., záleží podle vašeho prohlížeče). Takže jak je vaše kolo velké, na tolik procent si toto pdf vytiskněte na tak silný papír/karton, jak jen vaše tiskárna snese: Lyže.pdf  
 
 
A teď už se pojďme podívat na to video. Hlavním obsahem videa je výroba uložení kola a gumového "ježka" nebo "pavouka", jak chcete, na kolo. Některými detaily se tam nezdržuju i tak se nám to pěkně natáhlo...V závěru videa jsou i testy těchto lyží na modelu Z-50 od ŠADu. Uvidíte sami, že ač je to konstrukce vzbuzující nejeden úsměv či v horším případě ušklíbnutí, je plně funkční.  
 
(Bohužel mám špatnou zprávu pro kolegy a kamarády modeláře pobývající v Německu, youtube opět shledal pro německý zákon obsah závadný z hlediska autorských práv, hraje tam v závěru na pozadí slovenská písnička... (jsou prostě hrozně cimprlich...), časem se pokusím toto video uploadovat na Vimeo, kde mají větší rozum...)


 

Pokud vám tento návod pomohl, splnil svůj účel. Pokud vám ukázal jak rozhodně NE, tak splnil svůj účel taky... :-)

 

Pouze letové video s lyžemi


Comment can be posted only by logged users.