Úvodem - NIC NA TOM NENÍ! 
To se někde v Obi v odřezcích koupí za pár kaček zbytek dřevotřísky, nechá se rovnou u nich "nakrájet" podle připravených mír, nebo si to ti zručnější našmikají doma přímočarkou nebo na cirkulárce, chvilka vrtání, lepení, šroubování, támhle přidat a támhle ubrat a vlastní odsávací box pro výrobu kabinek, motorových krytů, papučí na podvozek a jánevím čeho, máte na stole. Já jsem svou bednu slepil/utěsnil tavným lepidlem a posichroval pár vruty.
Konstrukci jako takovou vám popisovat snad nemusím, je patrná z následujícího staršího videa, čerpal jsem z materiálů dostupných na webu. Je to prostě BEDNA, která má na jedné horní straně dírku vedle dírky (průměr něco mezi dírkou po diabolce na dveřích venkovního WC a dírkou do nosu) a z jedné boční strany díru na míru trubce od vysavače. Horní strana je kolem dírek utěsněna, já jsem použil obyčejný molitanový samolepící okentěs. Na plochu s dírkami přijde přilepit (přišroubovat, přinýtovat, prostě přitentit) nějaký podstavec, na který v budoucnu připevníme kopyto, které budeme "obtahovat" horkou fólií.
Dále zhotovíme rozebírací rám, který se dá stáhnout šrouby a zafixovat tak po obvodě tu folii. Celek musí pasovat na to těsnění na bedně, aby nám to někudy "nefučelo".
Jsem přesvědčen, že průměrně zručný modelář nepotřebuje žádný podrobný plán a po zkouknutí videa mu bude konstrukce jasná. Velikost bedny volíme podle představy o velikosti svých dílů a myslíme na to, že když uděláme velkou bednu, tak se nám tam sice vleze každý díl, ale při vakuování malých dílů velkou část materiálu vyhodíme... Já to řeším tak, že mám dvě bedny, menší a větší.  
Jako fólii používám Durofol, který můžou šťastní pražáci zakoupit třeba v prodejně pro kutily:
http://kutil-florenc.cz/item/durofol
tloušťku volím podle velikosti dílu, vyzkoušejte sami.
 
A jdeme lisovat!
Nachystejte si rukavice, až bude Durofol nahřátý, bude pozdě je hledat!!!
Troubu nastavíme na cca 200 stupňů Celsia, ať se nám pěkně vyhřeje než si nachystáme "blánu". Vzhledem ke smradu který Durofol po zahřátí vydává, doporučuju volit dobu, kdy není maminka/manželka/přítelkyně doma.
Do trouby dáme skoro dolů mřížku a na ni plech na pečení, případně rovnou plech na pečení, záleží jakou máte troubu.
Vystřihneme díl Durofolu, po obvodě vystřihneme vybrání v místech šroubů rámu. Díl sepneme v rámu a to pořádně.
Na bednu připevníme kopyto. Kopyto (laminátové, z balzy, z lipového dřeva...) by mělo být s přesahy, ať máme kam střihat při finiši. Kopyto by mělo být pevné, s upraveným povrchme. Fólie dokáže obrýsovat i léta na nevytmeleném balzovém kopytu!
Rám s upnutým Durofolem postavíme nožičkami dolů (!) na plech do trouby.
Trubku od vysavače zasuneme do díry v bedně, zapneme vysavač a připravíme se psychicky na následující rychlý sled úkonů, srovnatelný pouze s pistolnickým soubojem. Toto soustředění před akcí zabere i se zapnutím vysavače asi půl minuty, koukneme do trouby, Durofol by se už měl prověšovat a smrdět až hrůza. Musíme zvolit takový okamžik, kdy je Durofol už dostatečně měkký/prověšený, ale ještě ne natolik, aby se trhal!
 
A teď to přijde!
Rychlým pohybem vytáhneme rám s Durofolem z trouby a RYCHLE ALE PŘESNĚ obtáhneme kopyto až se nám rám přicucne k bedně! Pokud se ozve rána, nelekejte se, v případě výkonného vysavače může dojít k protržení nahřátého Durofolu dole pod kopytem a to protržení udělá tu šlupku.
Chvilku počkáme, až je to prokazatelně vychlazeno na pokojovou teplotu tak vypneme vysavač, obřízneme kopyto nožem, odloupneme/odšroubujeme potažené kopyto z bedny, díly na kopytu obstřihneme aby šel z kopyta sundat, no a... Máme hotovo...! :)
 
V případě složitějších dílů je nutné vytvořit dělené kopyto nebo prostě udělat díl ze dvou (a více) kusů, případně přizpůsobit kopyto vytvořením odsávacích kanálků, často je třeba místně přihřát horkovzduškou...
ale o tom zas někdy jindy... :)
 
Oli mi poslal naskenovaný článek ze starého Modeláře, kde je tato problematika podrobně a bezvadně rozebrána. Díky!

picasa_albumid=5633216405647869777Comment can be posted only by logged users.