Snimek z Memorial AirShow 2015 Úvodem - NIC NA TOM NENÍ! 
Jako u takřka všech odvětví a zručností, nejdůležitější je o tom ne snít, mluvit u piva, vymýšlet proč to vlastně nejde, ale prostě se do toho pustit a zkusit to. Nenechat se odradit prvními neúspěchy, protože opakování matka moudrosti a bude to jen a jen lepší!  
 
Stejné je to i s natáčením a focením modelů. To je taková svérázná kategorie - éra za letu jsou... prostě éra za letu :) nepočkají, nevíme kam to pilot v příští vteřině zalomí, jestli ne do nás... Blbě to ostří, na displeji na sluníčku nic nevidíme, bolí nás za krkem, bolí nás za pár minut ruce, týrají nás komáři, nebo mráz... A doma po tom martyriu na počítači zjistíme, že jsme natočili éro rozmazaně, poskákaně, nebo máme éro tak malé, že nám po obrazovce většinu času jen bloudí neposedný muší bobek...  
 
Už jsem si tím prošel a o některé svoje postřehy se s vámi rád podělím a stejně tak i o moje zkušenosti s některými konkrétními přístroji. Už mi jich rukama prošlo hodně a třeba bude někoho zajímat reálná zkušenost z pohledu v první řadě modeláře a až pak fotografa/kameramana.  
 
Předem upozorňuju, že počítám s tím, že leckteří ctihodní fotografové, nebo třeba jen nezbytní a všude se vyskytující odborníci vidí danou problematiku jinak, stejně jako přístroje, postupy atd. Fajn. Napište nebo natočte o tom svoje postřehy, já popíšu něco z toho na co jsem přišel já. Fotografové svou mentalitou jsou nám velmi blízcí - myslíte si, že naše "boje" ohledně výrobců modelařiny, ohledně palcovky/pultovky, elektrika/spalovák, bubliny/konstrukce, mode1/mode2 atd jsou plamenné? Tak to jste ještě nebyli diváky bitev Canon/Nikon/Sony, FF/APSC/m43, pevný/zoom, stabilizace ano/ne... To jsou někdy jatka!! Takže, ano, věřím, že to někteří třeba vidíte jinak. OK, respektuju to, přeju ať se dílo daří, hlavně ať nám to lítá. A ostří...! :)  
 
Začnu představením pár foťáků/kamer a pak si dáme i nějaké zkušenosti z praxe.  
 
Dneska vám chci ukázat zajímavý přístroj za relativně malý peníz. Na to co to umí jako videokamera, je ta cena výborná!  
 
Jde o Sony DSC-HX400V. Je to foťák z kategorie ultrazoom a tady ta 400V tomu "ultra" dělá skutečně čest. Klasickým fotografům se skříní plnou výbavy toho mnoho nabídnout nemůže, ale třeba modelářům, případně "lesním fotolovcům", či šmírákům a jiným úchylům toho může nabídnout hodně. Rozhodně je to přístroj pro NEfotografy, kteří neradi tráví hodiny laděním RAWů, počítáním ustřelených pixelů nebo tapetováním svého bytu metrovými zvětšeninami. Je to foťák do baťohu, kde uložený mezi svačinou a lopatkou se smetáčkem na model, trpělivě čeká na svou příležitost... Jedete na pole si zalétat a jak si tak létáte, tak najednou přijede Venca s nádhernou novou Minimoou, jsou nádherné mraky (to mají mazlíčci a ostření rádi), tak než se vám nabije vylétaná baterka, tak vytáhnete foťák, zmáčknete "ten malý červený cuplík" a filmujete. Nemáte sebou ani stativ, ani brašnu s objektivy či druhým tělem. Taky proč byste měli? Jeli jste létat, ne natáčet nebo fotit... Ale nebyla by škoda ten okamžik nezaznamenat? Věře mi, že videjko z letního létání dokáže při zimním pošmournu krásně zahřát a správně namotivovat k tomu tolikrát odkládanému broušení vytmeleného trupu! :)  
 
V poslední době se hodně rozmohlo focení či točení mobilem. Proč ne, některé mobily točí video a fotí velice slušně. Dokud... dokud na displeji něco vidíte... dokud vám někdo nezavolá... dokud se vám ten krám nevybije nebo se mu nezaplní paměť.. ale hlavně, dokud nechcete zoomovat. Marná sláva, tečka na pozadí mraků moc populární nebývá. A že je takových videí na Youtube požehnaně...!  
No a setkal jsem se i s takovými názory, že takovéto foťáky (jako 400V) vlastně točí jako mobily, ale navíc se s nimi nemusíte tahat. Že mobil "stačí", nebo dokonce že je mobil "lepčí".  
Tento Sony HX400V (a foťáky stejné nebo podobné kategorie a výkonů), přes svoje nedostatky oproti "solidní" fototechnice, točí mnohem lépe než jakýkoliv mobil v podobné ceně a hlavně se s ním točí a fotí nesrovnatelně lépe - má zoom, optiku, optickou stabilizaci, HLEDÁČEK, úchop, manuální ovládací prvky... Sám mobilem točím, ale jen opravdu nouzově z pohledu vlastní osoby (mám to nahoře na čepici, taky si to někdy ukážeme). A to jen proto, že toto nebo podobné přístroje na hlavě neudržím :)  
 
No, tak tady je to představení a taková modelářova úvaha o tomto foťáku.  
 
Mimochodem, foťák je na prodej, za zvýhodněnou cenu. CItelně zvýhodněnou. Mám teď FZ300, tak HX400V pouštím dál (tak jako v budoucnu "pude" i FZ300). Tak jestli HX400V ve stavu "jako nový" za cenu nižší cca o dva tisíce a českou zárukou chcete, tak se ozvěte. Inzeruju to i na klasických místech, tak ať vám ho někdo nevyfoukne :)  
 
Comment can be posted only by logged users.