MPX Dogfighter + sklopka Cularis Dogfightera s pevnou vrtulí naprosto vážně považuju za polotovar. Každé, i ze strany pilota povedené přistání, se může snadno změnit ve slušnou ránu, když se list vrtule zapíchne do země. Nejen že Dogfighter dostává úplně zbytečně slušné rány, ale navíc velice často přijdeme o vrtuli. Když je poblíž vysoká tráva nebo obilí, je to OK. Ale do nízké trávy to mě osobně přijde jako "barbarské" :)  
 
Protože jsem nesehnal originální sklopku pro Dogfighter, použil jsem menší sklopku pro Cularis.  
 
Pozor! Přestože nějací rozumradové na webu píší, jak je to těžce v pohodě a tato sklopka se dá použít, jako u spousty informací na webu jde o blábol.  
Aby se sklopka z Cularise dala použít, je nutné v přední části upravit trup (zúžit ho na průměr sklopky) a unašeč ze sklopky pomocí podložek trochu vysunout, aby obepínal dostatečnou délku hřídele. 
Je to "přiměřené" množství práce, není to nic hrozného, ale na půl hodiny to taky není. Jestli najdu fotky, časem doplním nějakou fotodokumentaci z této úpravy. 
O moc levněji to nevyjde, sklopka s listím Graupner vyjde skoro na "pětikilo", ale ať tuto nebo originální sklopku si Dogfighter prostě zaslouží. 
 
Při včerejším létání s touto sklopkou jsme natočili krátké video. Nedělal jsem žádné velké divočiny, jednak jsem dlouho nelétal s ničím než s nějakými ploužolety a necítil jsem se úplně jistý, druhak dost funělo a třeťak teď Dogfighter půjde prodat, tak jsem ho nakonec nechtěl těsně před prodejem nějak poškodit.  
 
Přistání se sklopkou je oproti tomu s pevnou vrtulí úplná pohoda, ale ani tak není dobré pokoušet se o nějaké "dojení", může to skončit nehezkou hvězdicí a poškozením éra. I když je Dogfighter dost odolný, obzvláště ten můj "pancéřovaný" potahem, stejně dochází při tvrdších přistáních k pnutí pružného trupu a na bocích pod kabinou, kde je pouze Modelspan a není tam laminát, nepružný lakovaný Modelspan na pružném trupu snadno praskne a oprava toho je pak pěkná piplačka...  
 
Na sklopce mám listy Graupner 10x6". S tímto pohonem není Dogfighter tak rychlý a ostrý jako s originální vrtulí, ale pořád je to divoch, už na 2/3 plynu se rve z ruky a pořád je to v pohodě "unlimited vertical". Odběr není tak velký a s accu 2,2Ah 3S 25C jsem snadno dosahoval cca 8-9 minutové lety, kdy motor běžel teoreticky 4-5 minut na plný plyn. V reálu na plný plyn létám minimálně, ale stopky mi na Tx počítají motorový čas poměrově - poloviční plyn = čas běží poloviční rychlostí.  
 
Dogfighter mě nadchnul a vážně jsem uvažoval, že si ho nechám. Ale místa je málo a další éra čekají, takže tento kousek brzy skončí na Modelbazaru... Ale kdo ví, možná, jednou...  
 
Poznámka k videu: pokud používáte Internet Explorer a místo videa vidíte pouze rámeček s křížkem v rohu nahoře, máte zastaralý Flash v IE, aktuální si stáhnete (pak nainstalujte a restartujte prohlížeč) na oficiálních stránkách Adobe
http://get.adobe.com/cz/flashplayer/?promoid=DAFYL
nebo použijte jiný prohlížeč jako Firefox, Operu, Chrome, Safari... Minimálně za zkoušku to stojí. Já osobně jsem před časem po letech přešel z Firefoxu na Google Chrome a nemůžu si ho vynachválit :)

 

 
(Pozn.:
Prosím, abyste případné připomínky a dotazy psali do komentářů pod tímto článkem, ať to máme hezky u sebe a můžeme případné otazníky řešit přímo u příslušného článku. Děkuji!)


Comment can be posted only by logged users.