MPX Dogfighter První let s Dogfighterem jsem absolvoval s velkými obavami. Přece jen mi výsledek přišel jako slušná cihla (letovka pod 900g) a měl jsem zkrátka obavy, jestli a jak to poletí. Že "to" nějak poletí bylo jasné. Seriový výrobek s těžištěm víceméně v pořádku, silný motor, navíc Multiplex... Ale měl jsem strach jestli se to v zatáčkách nebude sypat, jestli to nebude "vratké" a jestli budu mít ruce aspoň na "pasení oveček".  
 
Obavy byly zbytečné. Dogfighter jde pod plynem nahoru jak po kolejích, nikam se nepřevrací, v utažených zatáčkách a vůbec během celého letu se chová předvídatelně a nezáludně. Je to vlastně hodné éro. Jenom je tedy trochu rychlejší. Měl jsem obavy, jestli tady ten slabší pohon nebude trochu "soft", ale pro mě je "hard" ažaž... Samozřejmě, když říkám hodný, myslím tím éro pod plynem. Se staženým plynem je třeba velmi opatrně. Klouzavost je sice překvapivě dobrá, pokud máme rychlost, nebo výšku kterou můžeme na rychlost proměnit. Bez výšky a/nebo rychlosti je to jen o tom, jak silná to bude rána :) Nutno ale říct, že Dogfighter je velmi odolný, jak se od modelu vyrobeného z Elaporu (nového a tvrdšího) dá předpokládat. Já jsem odolnost modelu za cenu malého nárustu hmotnosti ještě zvýšil.  
 
Model dosahuje v horizontu takových 120-130km/h (slabší pohonný set - střídavý motor Himax C3516-1130 s vrtulí APC 10x7E, reg. MULTIcont BL-40). To mi zatím bohatě stačí, protože model touto rychlostí létá i stoupá nějakých 120-130km/h (ale zpomalí v kolmici na nějakých 80-90km/h) a střemhlav se dovede rozjet i podstatně rychleji. Dají se s ním bez problémů létat vertikální obraty přes celé nebe (které já miluju :) ).  
 
Model mám zatím bez řízené směrovky. Asi ji časem dodělám, abych mohl vyzkoušet i souvraty a další prvky. Mám nastavené DR, kde létám skoro pořád na asi 55% výchylky křidélek a 60% výchylky výškovky. Na křidélkách mám diferenciaci cca 1:2. Výškovka při malých rychlostech a nataženém modelu citelně ztrácí účinnost a je potřeba tahat víc. Regulátor nemá (zatím) nastavenou brzdu a tak roztočená vrtule model silně brzdí. Přistání jsou pak dramatická (aspoň ta moje :) ). Model by i pěkně klouzal při přistání po břiše po trávě, ale často se vrtule zapíchne a model pak dělá kotrmelce. Chce to rozhodně sklopku k tomuto modelu prodávanou. Bohužel kužel je tak velký, že se nedá nahradit některým z klasických sklopek a je nutné zakoupit originální sklopku k modelu za několik set korun. Ale je to nutné, protože s klasickou vrtulí (10"x7") je každé přistání sázka do loterie.  
 
Model mám polepený Modelspanem a olaminované křídlo a trup ze spodní strany - více bude v samostatném článku.  
 
Celkově jsem s Dogfighterem velmi spokojený. Je divoký tak akorát na moje ruce a vyhovuje i mému založení, kdy osobně raději preferuju "vztlakové" létání s táhlými obraty od země do výšky na hranici čitelnosti modelu, než kvedlání páčkami jak při míchání vajíček a "3D cool" zmítání se s modelem pověšeným před nosem, na což navíc ani nemám ruce. Nevím, možná to souvisí s věkem, ale já mám prostě rád, když LETadlo LETí :) A Dogfighter LÉTÁ výborně.  
Aspoň mě to tak přijde :)  
 
No a tady je video natočené během dvou nedávných letů. Bylo to zrovna na "dušičky" a z nedalekého hřbitova přiletěla i narušitelka - Kopeho čarodějnice :)  
 
Poznámka k videu: pokud používáte Internet Explorer a místo videa vidíte pouze rámeček s křížkem v rohu nahoře, máte zastaralý Flash v IE, aktuální si stáhnete (pak nainstalujte a restartujte prohlížeč) na oficiálních stránkách Adobe
http://get.adobe.com/cz/flashplayer/?promoid=DAFYL
nebo použijte jiný prohlížeč jako Firefox, Operu, Chrome, Safari... Minimálně za zkoušku to stojí. Já osobně jsem před časem po letech přešel z Firefoxu na Google Chrome a nemůžu si ho vynachválit :)

 

 
(Pozn.:
Prosím, abyste případné připomínky a dotazy psali do komentářů pod tímto článkem, ať to máme hezky u sebe a můžeme případné otazníky řešit přímo u příslušného článku. Děkuji!)


Comment can be posted only by logged users.