sen rc Dobře to znám...  
 
Řeknete si, začnu lítat... Víte o tom prd... Pak se něco dozvíte. Třeba, že “bateriím” se říká akumulátory a že letci dnes používají LiPolky. Tak jdete do obchodu a chcete model pro začátečníky a “lipolky” a věci k tomu. Prodavač vás, když máte štěstí, zavalí takovým množstvím dotazů, že za chvíli litujete okamžiku kdy jste o modelařině začali uvažovat. Když nemáte štěstí, odcházíte za půl hodiny obtěžkáni mraky krabic obsahujícími to, čeho se prodavač potřeboval už dlouho zbavit a hledal nějakého troubu, kterému to nacpe za dávno nereálné ceny, bez ohledu na vhodnost pro začátečníka a nějakou vzájemnou příslušnost do nějaké skupiny.  
 
Jdete na to tedy jinak. Zeptáte se modelářů na letišti nebo modelářském fóru. Z původně slibně se odvíjející debaty, hned po fázi “tohle už tu bylo - hledej lenochu”, se časem začne vyvíjet soukromá válka dávných modelářských rivalů, kteří se budou do krve hádat, jestli je lepší gold nebo MP-Jet, LiPol nebo LiFe, tlačný pohon nebo tažný, EasyStar nebo Floater-Jet, Futaba nebo Spektrum, čína jo nebo proboha nikdy ani bych se na to nevys*al.... atd atd. Výsledek? Začátečník má v hlavě ještě větší guláš než kdy měl a přemýšlí, že ta akvaristika byla vlastně docela fajn...  
 

Pokud v této situaci jste, nebo můžete být, nebo nechcete být, zkusím vám trochu poradit. Obrací se na mě mnoho začátečníků s dotazy ohledně setovek, rádií, letadel a já nevím čeho pro začátečníky a hledají nějaké stéblo, kterého by se chytili. Nechtějí VYBÍRAT, chtějí to KOUPIT a LÍTAT!  
 
Takže já mám v plánu zde zveřejnit několik sestav kompletního začátečnického vybavení a to BEZ MOŽNOSTI VOLBY! :-)  
 
Prostě vám garantuju, že když koupíte to, co vám tady naskládám, tak to dohromady bude létat, fungovat, pípat, bzučet. Žádné to anebo ono, žádné pokud-tak, toto nebo tamto, ale jen pokud tento... Prostě TO a TO a TO. BASTA!  
BEZ DISKUZE!!! :)  
 
Samozřejmě, jsou to ověřené sestavy, z nichž kterákoliv část je ale nahraditelná jiným typem, značkou... A nikdo vám nebrání si sestavu modifikovat jak je vám libo. Ale pokud nechcete dlouze dumat a chcete to prostě rozbalit a jít do toho, tady máte seznam který vám to ulehčí.  
 
Těch sad bude několik. Začnu sadou “levná čína”, kde je vše nakoupeno v zahraničí, v ceně bude započítáno i DPH a výpalné poště. Rizika nákupu v cizině lehce zmíním v konkrétní nabídce. Dále budou následovat sady “Guláš Čína - ČR” a “Čínu nepodporuju, kupuju v ČR”. Ty se budou pravděpodobně dále větvit. Ale vždy to bude kompletní sada, kterou když zakoupíte, můžete lítat. Ne hned, bude třeba letadlo sestavit, támhle připájet konektor, tamhle zkontrolovat rádio... Nejsou to setovky “nabij a lítej”, jsou to ověřené sestavy, které ale i tak určité minimum práce vyžadují. Ale “modelář” je od slova “modelařit”. “Set” je od slova “setět na poli” s hlavou v dlaních, proč jsem se nechal od toho prodavače ukecat. :)  
 
Samozřejmě, toto je můj názor a mraky modelářů budou mít ten názor jiný a některé položky je uvedou do mdlob. Jestli máte v okolí nějakého zkušeného modeláře, který vám bude pomáhat se začátky, se svým výběrem ho seznamte, ať vám pak na vaše rádio neřekne “tak o tohle si já ani kolo neopřu”. Co modelář to zkušenost a když se do toho navíc vmísí ještě nějaké subjektivní antipatie, je z toho často radikální letištní extremismus. :)  
Tak bacha na to a když tak preferujte to, co vám onen váš modelářský mentor poradí a s čím vám taky bude pomáhat učit se létat. A když něco spolu nebude šlapat, tak víte koho máte nahánět po louce s prutovou anténou na 35MHz v ruce.  
Každopádně, za tyto komponenty vám já ručím, že spolu mluví.  
 
Berte nebo nechte být :)


Comment can be posted only by logged users.