Autor: RiMr
 
Spitfire-ParkZone Tady ta série od ParkZone mě míjela. Jde o modely RC letadel, většinou warbirdů, s pohonem Speedem 400 s převodovkou, je to vypěněné z něčeho jako Depron, tedy velmi křehké. Ale aspoň křídlo je potažené takovou plastovou "blánou" která částečně zvyšuje odolnost modelu.  
Vnitřní konstrukce sestává z různých plastových klecí a příček, nutno podotknout, že ty taky přílišnou odolností proti prasknutí neoplývají...  
 
Zkrátka - spíš hračka, než model.  
 
Jeden Spitfire z této edice se ke mě dostal ve značně zuboženém stavu. Dostal několik pořádných ran, byl několikrát všelijak lepen a laminován... Vnitřní konstrulce byla na kusy, víceméně na vyhození..  
 
Takže jsem milé éro vzal do parády. Vnitřní konstrukci jsem trochu polepil (né že by to moc šlo), ale hlavně jsem vykuchal vnitřní elektroniku (RX a regulátor), celou konzoli s motorem Speed 400 a převodovkou jsem odmontoval a na místo jsem mnoha malými vrty přilepil a přišruboval (čímž jsem celou konstrukci zpevnil) přepážku a motorové lože, které jsem si nakreslil a kamarád Jarda mi ji fiknul na NC fréze z tuším 3mm letecké překližky.  
Tuto přepážku jsem po různých pokusech a rozpačitých záletech konečně nastavil do zřejmě správného úhlu vyosení a nakonec jsem ji osadil střídavým elektromotorem z HK Moray - je to fungl nový motor 3040/1400KV, v Moray běžel asi 20 sekund :)  
V Moray mě moc nenadchnul, ale za to ten motor nemůže. Je velice slušný a myslím, že v tomto modelu se najde. Zatím jsem ho jen pro první pokusy osadil vrtulí 8x4, což je na tříčlánek prd, ale létá to. Se sklopkou 9x6 to bude už podstatně veselejší a s tvrdším accu než moje letité otloukané 1,3Ah tříčlánky to myslím bude slušné polétáníčko.  
A až to bude chtít trochu osolit, tak se dá do éra dát malý čtyřčlánek a pak to bude teprve šrumec!!! :)  
 
Bohužel, pořád tam bude rozpačitá funkce křidélek - jsou pomalá, protože jsou obě tahaná jedním společným servem a zahnutými bowdeny. Létat se s tím dá, jen zkrátka ty reakce nejsou tak rychlé jak jsem zvyklý. A to nejsem žádný chroust akrobat, co z modré výšky na zem spad. Ona i ta výškovka není žádný rychlík...  
 
Osobně bych do budoucna pouvažoval o osazení křidélek aspoň nějakými HXT500, pro každé křidélko vlastní (nebo HXT900 kdyby se vlezly do křídla) a na výškovku taky něco rychlejšího. Výchylky jsou dostatečné. Jen než nastanou, tak vám narostou fousiska.  
 
No, tady je první videjko jen z mobilu na čepici ze studeného ranního záletu s tímto motorem a malou vrtulí 8x4. Po první "řízené havárii" kdy se model hodně vzpínal a už nebylo kam trimovat a přešrubování koncovky táhla výškovky, to létalo docela hezky. Se silnějším pohonem to bude pohoda.  
 
A doufám, že se brzy podíváme, jak to létá se sklopkou. Asi bude menší než aby navazovala na čumák trupu, ale tohle je prostě častý problém skoro u všech modelů letadel s mohutným kuželem...  
 
 

AKTUALIZACE č. 2

Spitfira jsem osadil sklopkou 9x5" (minule byla pevná vrtule 8x4").  
 
S tou to krásně ožilo - není to tak, že by to stoupalo až do oblak, ale je to takový svižný a vlastně i docela reálný projev (skutečný Spitfire taky není "vertical unlimited", to ANI NÁHODOU, viděl jsem jich dost).  
 
Musím říct, že nebýt těch zpožděných křidélek, tak je to normálně pěkně létavé éro. Dovedu si představit, že dostat se k nějakému zachovalému kusu za pár šušňů, tak si ho pořídím a "stříďákizuju" a i jinak optimalizuju.  
 
Klíčem k jeho letovým vlastnostem je váha. Jak to někdo naloží baterkou jak kráva, tak je to prostě cihla a ta gumová polystyrenová konstrukce (křídlo je opravdu obyčejný polystyren) se kroutí a celé je to takové "chvilku nic a pak najednou hrrr".  
Ale když se to udělá lehké, tak to létá pěkně. Moc pěkně!  
 
Ale!!! Jak uvidíte ve videu, to křídlo (jeho pevnost) je prostě na hraně. Dokud budete létat katolicky, tak to bude v pohodě. Ale když za to trochu zaberete, tak se to křídlo v lepším případě prohne (jako ve videu), ale dovedu si představit i to, že prostě upadne... Resp. že se zlomí.  
 
Jak dále uvidíte ve videu, zařvalo servo křidélek. Už na křídle pracuju, brzy vám ukážu video kde už bude mít Spit v křídle smrkovo-uhlíkový vlaminovaný nosník, serva na každé křidélko zvlášť a možná už to bude i s motorovou kapotou.  
 
Ale teď to video ještě ve stávajícím stavu Spitfira, oproti minulému je tam tedy změna ve sklopce 9x5", přizvednuté křidélka cca 1mm (znatelně to tomu prospělo, prostě negativy, anébrž geometrické zkroucení křídla, i když takto asi spíš aerodynamické...?), trochu přepípané, accu 1,3 Ah starý gumový tříčlánek, ale jak uvidíte, létá to s ním fakt pěkně.  
 
Tak se těště brzy na další videjko s "novým" křídlem".  
 
 
 
(Pozn.:
Prosím, abyste případné připomínky a dotazy psali do komentářů pod tímto článkem, ať to máme hezky u sebe a můžeme případné otazníky řešit přímo u příslušného článku. Děkuji!)

Comment can be posted only by logged users.