Původně jsem nechtěl nějakým článkem o stavbě FOXe z krabice, tak jak je, vůbec ztrácet čas, ale bohužel pravda je taková, že jsem při stavbě narazil na několik záludností, které nás mohou stát model. A za které by ten číňák co to montoval i ten co dělal výstupní kontrolu, zasloužili jednu přes hubu...  
 
Začnu váhou. Udávaných 1150g ani náhodou. Mě vyšla letovka s accu 2000mAh 2S2P na 1380g. S doporučovaným 2200mAH vyjde ještě trochu větší. Ne, že by to vzhledem k ambicím modelu (rychlý obratný svižník) bylo na škodu. Dále taková maličkost jako těžiště... Já jsem u modelu neměl návod (ale prý ho sem tam někomu přibalí). Na internetu jsem zjistil, že by mělo být v rozmezí 40-45mm od náběžky. Moc se mi to nezdálo, ale je to skutečně tak. Model je v těžišti... Ale bez accu... Pokud dáte accu do určeného prostoru, je model zbytečně těžký na čumák a musíte dost "tahat". Já jsem accu posunul dozadu kam až to šlo a pak to bylo jakžtakž v pořádku. Vyzkoušel jsem i těžiště ještě o pár mm vzadu (vyříznul jsem otvor v kabině a dal accu na místo druhého pilota) a pak už z toho byl vyloženě stroj který se rád roztočí do čehokoliv, ale za cenu (podstatně) větších nároků na pilotáž a udržování rychlosti.  
 
Tohle jsou ale jen takové "drobky". Co je zásadnější... Směrovka je k smíchu. Její vůle je asi tak velká jako její výchylka a je prakticky k ničemu. Takže ten úúúúžasný skrytý mechanismus půjde vykopat ven (jako zatím všude tam, kde jsem se s ním setkal) a vzhledem k boji s těžištěm (těžký čumák) nebude vůbec žádný problém dát servo dozadu do kýlovky a udělat náhon klasickou pákou s pořádnými výchylkami a co nejmenší vůlí. Stejně tak výškovka. Ta je skutečně účinná, ale vůle v páce (opět skrytá), bowdenu a trochu i servu je v součtu taková, že je model (který je citlivý na seřízení) prakticky nevytrimovatelný a musíte tak létat stylem "vybírám, přitahuju, srovnávám do horizontu a musím trochu potlačit abych nestoupal, protože výškovka mi zůstala trochu přitažená, ale to jsem potlačil moc, teď mi zas zůstala trochu potlačená, takže trošku drbnout do výškovky, to všechno s rychlým a citlivým modelem, který mezi tím uletěl dvacet-třicet metrů a/nebo vyklesal příliš nízko na nějaké šmajchlování s výškovkou... děs!).  
Ale co mě nejvíc "pobavilo" bylo zjištění, které jsem udělal při kontrole a rozborce pák a niplíků na servech ke směrovce a výškovce (mám s čínským smyslem pro "to je doblý pane" své zkušenosti). Matičky které jistí niplíky na pákách serv, byly tak volné, že šly naprosto volně na dvojí "zašmrdlání" vyšrubovat zlehounka prstem! Nechci ani domyslet, co se může stát, když vibrací matička zklouzne, niplík vyskočí a vy jste třeba bez výškovky.... Skutečně na fyzický trest... Takže překontrolovat a zajistit Loctitem nebo něčím podobným.  
 
Uložení motoru na 3 vruty v plastové přepážce je taky k ničemu, navíc motor není VŮBEC vyosen, takže se na plný plyn FOX vzepne a pokud ho nedržíte výškovkou, tak na vrcholu stoupání ztratí dech (model 1,4kg a motor bere max kolem 175W) a protože je to obratný stroj, ochotně se po křídle roztočí do všelikých roztodivných tanečků, z nichž nejzábavnější jsou ty vývrtkovité, které se bez funkční směrovky vybírají skutečně zajímavě... Prostě to pustíte a dáte plný plyn a modlíte se. On se FOX srovná velice rychle, ale stejně rychle se díky jeho rychlosti blíží i země. Ale ten motor stejně budu dávat jiný, takže přepážku a vše kolem pořeším nově a pořádně.  
 
Nechci aby to vyznělo, že je FOX špatné letadlo. Mám za sebou několik letů, při tom prvním mi foukalo 8-9m a byla to paráda!!! Jde ochotně tam kam ho pošlete, je OBRATNÝ a rychlý (samozřejmě v kategorii EPO letadel). Moc by mě zajímalo, kde všechny ty příspěvky o tupé reakci na křidélka, o výkrutu jedině na plyném plynu a s čumákem v nebi jinak se nedokončí a FOX skončí v poli, skutečně by mě zajímalo, kde tyto "zkušenosti" autoři příspěvků vzali. Pravděpodobně čtením příspěvků podobných "testerů od Firefoxu"... Moje zkušenosti získané během pár letů jsou totiž úplně opačné. Ostatně uvidíte na videu které snad ještě dneska natočíme. Nebude to žádná divočina, budu létat ještě pořád s tou nerozhodnou výškovkou a nevyoseným motorem, ale snad se mi ta tupá reakce na křidélka podaří ukázat...  
 
FOX je i poměrně dobře vymyšlené letadlo z hlediska přístupu při protahování prodlužek a vodičů, je vidět že u toho někdo přemýšlel. Někam něco dáváte, protahujete a říkáte si, "tam" bych teď potřeboval vidět a dostat se tam prstem a on je tam vylisovaný montážní otvor...  
 
Znám modely, které jsou dobře vymyšlené a kvalitně vyrobené, ale lítat s tím je jak darovat krev Paroubkovi. Prostě se vám do toho nechce a po celé akci si říkáte jestli TOHLE máte zapotřebí.  
 
FOX takový není. FOX je VELMI nadějné letadlo, které si ale musíte dodělat. Může lítat i z krabice tak jak je, ale pravděpodobně pak dříve nebo později spadne někomu na hlavu. Ale létání s ním je ryzí potěšení, je to takový obratný Cularis, neplácá křídly jak kormorán i když za to trochu víc zaberete a mimochodem, stejně jako Cularis ochotně prosedá v zatáčkách... Ale to pořešíme přimixovanými vztlakovými klapkami. Že tam nejsou? Ale to pro nás přece není "vůbec žádnej problém...!" jak říká babička z Takové normální rodinky. A ty trubky v těch křídlech (křídla váží celkem přes 600g, z toho mají ty trubky určitě aspoň 200g) se mi taky moc nelíbí, z jejich vykopáváním mám zkušenosti už od dob Pazgřivce...  
 
Spousta práce, ale FOX si ji zaslouží, protože je to opravdu liška podšitá, skrývající za malou maskou nedomyšleností a nedodělků výjímečné zážitky.


Comment can be posted only by logged users.