Autor: Jarda Lép, RiMr
 
 
Jarda Lép a jeho model Raven PAN modelář z Otrokovic, Jarda Lép, i když se tituluje "mladý elektronik Jarda", není žádné modelářské ořezávátko, ostatně stačí se podívat na jeho vlastnoručně vyrobené velké a propracované modely které najdete i na youtube (stačí napsat Jarda Lép). Čili nikdo ho nemůže podezřívat z mladické či začátečnické nerozvážnosti.  
Přesto (nebo právě proto?) "přistoupil na temnou stranu Síly" (jak mnozí létání s T9x hodnotí) a jako druhé rádio si zakoupil T9x kterou si vlastnoručně flashnul na Er9x, nyní toto rádio spokojeně používá pro své menší modely a postupně si T9x vylepšuje, upravuje a dodělává.  
 
No a v tomto článku budu postupně přidávat jednotlivá vylepšení Jardy Lépa, tak jak mi je posílal a posílá.  
Jak sám říká "je to enem tak naprudko nafocené, omáčku si dodělaj sám" a proto půjde hlavně o série fotografií, omáčku dovařím enem když bude potřeba :)  
 
 
No a začneme s:

úprava VF modulu na T9x

Jardu poprávu neskutečně svědilo vědomí o výrobcem (resp. prodejcem Turnigy) daném provedení antény a nemožnost výměny modulu (létá jinak JETI) a tak anténu přemístil na modul.  
 
Více na obrázcích níže:  
 
(POZOR!!! Kliknutím na obrázek (pořádným, někomu to OPRAVDU dělá problémy :) ) se vám galerie otevře v samostatném okně v plné velikosti.)  

picasa_albumid=5704492118562261217 

Úprava potenciometrů pro zlepšení čitelnosti jejich polohy

Další Jardova vychytávka, tentokrát se týká potenciometrů, šak jak to říká Jarda: 
 
"Udělal jsem malou úpravu jednoho z poťáků.  
Pouhým přiložením prstů bez vizuální kontroly máš přehled o poloze potenciometru. Tato drobnost se mi zdá komfortnější, než u lineárního tahového poťáku. V kombinaci se středovým pípnutím u ER9X je to teprve to pravé ořechové."
 
 
 
No a tady jsou Jardovy obrázky. Šikovné, že? Taky si to tam našteluju... :)  
 
(POZOR!!! Kliknutím na obrázek (pořádným, někomu to OPRAVDU dělá problémy :) ) se vám galerie otevře v samostatném okně v plné velikosti.)  

picasa_albumid=5711941897978224801 

Nabíjecí redukce s MPX konektorem pro T9x

Super Jardovo udělátko, pro nabíjení LiPol accu v T9x/TH9x bez otevírání bat. prostoru. Jednoduše na bok vysílače upevníme MPX konektor, na který zevnitř vyvedeme jak silové vodiče, tak balanc konektor z LiPol uvnitř rádia. Dále si vyrobíme redukci/kabel, která má na jedné straně protikus/konektor MPX, ze kterého vede opět balanční konektor a silový vodič. Takže ve výsledku, při nabíjení připojíme k boku rádia kabel zasunutím do MPX konektoru a kabel připojíme (silový a balanc) k nabíječi. Jednoduché a velmi funkční! A je pak konec s opakovaným stlaním vodičů v bateriovém prostoru. Jardův návod je trochu stručný ale výstižný! :) Já časem udělám nějaký podrobnější fotonávod této úpravy, až budu na některém rádiu tuto úpravu provádět. Chci ji ostatně zahrnout do mnou nabízených úprav. Ale teď už Jarda! : 
 
"Enom tak naprutko. 
 
- Odpájet nabíjecí konektor z vysílače. 
- Vrtákem dia 1,5 a Dremelkou prohloubit drážku pro konektor. 
- Vypilovat příslušný otvor (obdélník) v obou polovinách vysílače. 
- Ucvaknout původní konektor ze zdroje. Kua po jednom drátě !! 
- Připájet nový. Nepoužít původní z klece zdrojů. JE TO ŠAJST !!!! POužít balancovací konektor ze 2oučlánku. Je jednoznačně kvalitnější. (Síla stisku- vyzkoušej!) 
- Napájet lištu k balancování. 
- Na MPX konektoru určit + - a balancovací propojky. 
- Zvětšit (prořezat) otvor v kastlíku aby celý svazek v případě potřeby prošel zapojený. 
 
- Připojte k nabíječi a sledujte kouřové efekty."
 
 
 
A níže Jardovy doprovodné obrázky :)  
 
(POZOR!!! Kliknutím na obrázek (pořádným, někomu to OPRAVDU dělá problémy :) ) se vám galerie otevře v samostatném okně v plné velikosti.)  

picasa_albumid=5719706793634109713(Pozn.:
Prosím, abyste případné připomínky a dotazy psali do komentářů pod tímto článkem, ať to máme hezky u sebe a můžeme případné otazníky řešit přímo u příslušného článku. Děkuji!)


Comment can be posted only by logged users.