Dorasovaný trup Bety před úpravou Úvodem - NIC NA TOM NENÍ! 
 
Přišlo mi moc mailů, ať furt nedělám zagorku a konečně udělám nějaký ten návod, jak ochránit spodek trupu bublináčů.  
 
Dřív jsem používal hlavně laminování. Používá se i "skorolaminování", kdy se použije normální skelná tkanina, ale místo epoxydové pryskyřice se použije akrylátový lak (třeba Polyurex), který postupně v průběhu měsíců tvrdne a vyzrává, používají se různé lihové laky (a taky třeba v kombinaci se skelnou tkaninou), potahování papírem a pak sklo... papírová lepící páska... skelná páska (což je sice časté řešení, ale mezi námi je to opravdu fuj... :))...  
 
Vyzkoušel jsem toho moc, všechno má své výhody i nevýhody, ale v poslední době mám nejoblíbenější zde popisované řešení - potažení exponovaných částí trupu takzvanou 3D folií na potahování aut.  
"3D" se jí říká proto, že se jí dají po nahřátí opravdu potáhnout i hodně složité tvary, tvaruje se opravdu nádherně.  
Dělá se s ní parádně. Zkuste a uvidíte, že mi dáte za pravdu!  
Kouzlo je v tom, že tady ta folie je poměrně tlustá a má při vypínání "z čeho brát" a při výrobě není válcovaná, ale litá. Takže nemá "léta" a je jak japonský turista v restauraci - je jí úplně jedno, jak ji natáhnete..  
 
Má to svoje výhody i nevýhody, ty jsou koneckonců uvedené ve videu (ty na které jsem si vzpomněl).  
Ale rovnou říkám a opakuji, toto řešení nedává skoro žádné zpevnění při nějakých čenichovkách, hvězdicích, stojkách, saltech mortale a podobných ekvilibristických manévrech z repertoáru Rampy McKváka.  
Je to jen a pouze ochrana spodku trupu (a třeba smýkaných konců křídel) proti poškrábání od drsné trávy, nějakého toho jemnějšího štěrku, nebo asfaltu a tak podobně.  
 
Tuto roli to myslím plní zcela dostatečně.  
 
Hlavní výhoda je čistá práce bez chemie (pokud tedy neupravujeme trup pro lepší přilnutí - viz video), dostupnost, snadná opravitelnost a i to, že když se to začátečníkovi nepovede, tak žádná hrůza, strhne se to a se stejným kusem (pokud není moc dorasovaný) se to zkusí znovu.  
Kdežto když začátečníkovi nezatuhne pryskyřice ("já jsem netušil, že na tom poměru nějak záleží, já to míchal od oka" atd), je to často opravdu škaredá práce, dát to znovu do kupy.  
 
Prosím vás, není to žádné dogma!  
 
Takto to prostě dělám já, třeba to dělám blbě, klidně se podělte se svými zkušenostmi, žádný učený z nebe nespadnul (i když u nás leteckých modelářů... :) ), rád zde zveřejním alternativní postupy, pokud se mi jen trochu budou zdát funkční.  
 
K té používané folii - pokud máte tipy na to kde se dají koupit použitelné folie a jaké (ten falešný uhlík/metalíza časem fakt omrzí), tak to jsou informace, které mají největší cenu pro naši modelářskou tlachárnu!  
Já sem do tohoto článku případné adresy a informace o zdrojích těchto či jiných použitelných folií rád doplním. Takže teď nebuďte zagorky zase vy a pokud něco zjistíte - sem s tím!  
 
Osobně mám informace pouze z Prahy. Nejčastěji kupuji menší zbytky zde:  
www.cztuning.cz/  
Na eshop moc nehleďte, nejlepší je tam zajet (je to takový malý krámek) a vybrat si z aktuální nabídky ve škatuli na stole.  
 
 
Tož doufám, že vám návod k něčemu bude a časem se podíváme i na to patlála laminování...!  
 
Ale teď už video jak ochránit spodek trupu potahovací 3D folií, resp. jak to dělám já.  
 
Comment can be posted only by logged users.