Autor: RiMr
 
F9F-fly Po výborných zkušenostech s modelem Zlín Z-50 od ŠADu, jsem zakoupil i model Z-37 Čmelák.  
Koupil jsem tu nejlevnější bílou nenabarvenou variantu bez příslušenství, protože jsem s milým Čmelákem měl jisté plány :)  
 
Že bude Čmelák létat, to bylo jasné. A já jsem se rozhodnul přebytku výborných letových vlastností tohoto modelu využít k tomu, naložit ho jako létající zkušebnu (což se mým modelům stává docela často) pro šesti, resp. pětiservové křídlo (dvě vnitřní vztl. klapky jsou na jednom kanálu). Jednak se mi prostě líbí, když je křídlo bohatě mechanizované a všechno to tam pěkně chodí a druhak jsem si chtěl trochu zapípat v Er9x.  
 
Model je jinak řešen, má odlehčený trup, přístup k accu a RC vybavení je na horní části trupu odnímací částí s kabinou (ta se ještě musí dovybavit) a v této přední částí je trup zpevněn uhlíkovou „klecí“, tedy v trupu podélně zalepenými uhlíkovými trubkami, o které je opřená překližková mot. přepážka. Snažil jsem se prodloužený trup v přední části trochu zkrátit, ať Čmelák nevypadá jak křížený s Ta-152.  
 
Model je těsně před dokončením a je tedy v současné době osazen šesti servy v křídle (všechno oranžová 9g serva z HC dvou typů), dvěma 4g servy na výškovce a směrovce (jsou přímo u ploch vzadu - ztráty ve vedení nejsou a tak to bohatě drží i tato malá serva, nejde o žádnou stíhačku) a časem asi zabuduju ještě jedno servo pro řízení ostruhy. Celá soustava je napájena z BEC regulátoru 25A, který mi zbyl po nějaké perestrojce, zatím bez problémů. RC souprava je T9x s Er9x, osazená telemetrickým modulem FrSky a stejně tak přijímač je telemetrický osmikanál FrSky. Pohon tvoří motor Turnigy 28-30B 14A 1050Kv. Je to nejméně pátý model tohoto cca pětiletého motoru, tolik tedy za mně k jeho údajně několikaminutové životnosti (už se bohužel nevyrábí, ale nástupce je prý ještě lepší, uvidíme). Chod motoru je zatím stále bez problémů, pokud pominu jeho lehké připečení mojí vinou v Z-50. Tady s vrtulí 9x4 a akumulátorem 1300mAh 3S spokojeně brumlá na nějakých 6-9A, takže se jedná o maximálně cca 100W příkonu, což z tohoto přes 500g těžkého modelu (přesně nevím, musím převážit) nedělá žádnou stíhačku, ale na „maketové“ létání to bohatě stačí. Model se pohodově nese na půl plynu, pouze do utažených zatáček v nízké výšce mu raději většinou vrznu trochu plynu, Čmelák totiž rád a ochotně při přetažení padá do pěkných vývrtek, které nějak extra ochotně sám nevybírá. Vinu na tom má i členité šestiservové křídlo, které je osazeno dvěma vnějšími křidélky které při maximálním sklopení vztlaků taky chodí trochu dolů, dvěma vztlakovými klapkami s přimixovanou funkcí křidélek a jedním párem (vnitřních) vztlakových klapek na Y kabelu na jednom kanálu.  
 
Celé křídlo je s použitím MasterSwitche pomocí třípolohového přepínače nastavitelné do tří, resp. čtyř (včetně „nulové polohy“) konfigurací/velikosti sklopení odtokové hrany i s přimixovanou výškovkou, s vlastním trimováním v každé z nich, se zpomaleným náběhem, nebo lze vztlakové klapky i s křidélky po přepnutí určeného přepínače plynule vysunovat potenciometrem. Všechny režimy jsem se snažil naprogramovat tak, aby vnější části křídla vždy měly menší úhel náběhu.  
 
Nejen množství serv si vybralo svoji daň v podobě znatelně vyšší hmotnosti oproti standardní konfiguraci modelu, ale i tak se dá s modelem létat relativně pomalu.  
 
Pod křídlem je osazen duralovo-ocelový podvozek, který byl odpružený vinutou pružinou, ale protože jsem nebyl spokojen s vůlemi v konstrukci, tak jsem podvozek zalepil Loctitem a je teď pevný. Každopádně do budoucna počítám s novým odpruženým podvozkem, mírně odlišné a přesnější konstrukce. Ostruha je zatím neřízená, časem napravím, protože při pojíždění v trávě si letadlo zatáčí kam chce :)  
 
Podvozek je nedaleko před těžištěm a proto nejsou přistání na trávě zakončená překlopením ničím neobvyklým. Při startu se vztlakovými klapkami vysunutými na první nebo druhou polohu je potřeba držet do rozjezdu přitaženou výškovku aby se model nepřevrátil, pak povolit aby se Čmelák „neutrhnul“ a neudělal hvězdici a po odlepení po krátké výdrži jde sám ochotně nahoru. Žádná věda, ale řídit se to musí :) .  
 
Přestože jsem byl opakovaně ujišťován, že vztlakové klapky u takto malého modelu (rozp. přes 1m) nemají žádný jiný efekt než komplikovanější a nepřesnější konstrukci, musím opakovaně a spokojeně namítnout, že to není pravda a model mění chování a minimální rychlost kdy je model ještě řiditelný, zcela zřetelně.  
 
 
Fotografie ze stavby sem časem doložím po dokončení modelu, zatím aspoň video z prvních letů :)  
 
 
 
Poznámka k videu: pokud používáte Internet Explorer a místo videa vidíte pouze rámeček s křížkem v rohu nahoře, máte zastaralý Flash v IE, aktuální si stáhnete (pak nainstalujte a restartujte prohlížeč) na oficiálních stránkách Adobe
http://get.adobe.com/cz/flashplayer/?promoid=DAFYL
nebo použijte jiný prohlížeč jako Firefox, Operu, Chrome, Safari...

 
 
 
 

Doplněno 29. 4. 2012

Včera jsem Čmeláčka půjčil kamarádovi Jardovi, protože jeho nové EDF éro jen rychle jezdilo po zemi a byl z toho nějaký přešlý :)  
Jarda létal i v silném větru velmi statečně a pěkně. Na to, že měl to éro poprvé v ruce i s jiným rádiem, výborně. Vlastně mnohem líp než já :)  
Došlo i na zkoušení vztlakových klapek. No a došlo i na malou ránu, když Jarda omylem vypnul motor a bylo to. Ale škody minimální - pouze zlomená vrtule.  
 
Já jsem jeho poletování využil k dalšímu seznamování s mým novým foťákem a natočil jsem malé video:  
 
Poznámka k videu: pokud používáte Internet Explorer a místo videa vidíte pouze rámeček s křížkem v rohu nahoře, máte zastaralý Flash v IE, aktuální si stáhnete (pak nainstalujte a restartujte prohlížeč) na oficiálních stránkách Adobe
http://get.adobe.com/cz/flashplayer/?promoid=DAFYL
nebo použijte jiný prohlížeč jako Firefox, Operu, Chrome, Safari...

 
 
(Pozn.:
Prosím, abyste případné připomínky a dotazy psali do komentářů pod tímto článkem, ať to máme hezky u sebe a můžeme případné otazníky řešit přímo u příslušného článku. Děkuji!)

Comment can be posted only by logged users.