Autor: RiMr
 
F9F-fly Od kamaráda Yarousche jsem dostal před cca 2 lety známý model
Z-50 od ŠADu. Tento model už měl za sebou několik pořádných čenichovek, měl i úplně zlomený trup, samý šrám, ďoura, jizva a pokročilá skolióza vinou křivě slepeného trupu, kterou se mi podařilo odstranit pouze částečně.  
 
Ale...  
 
Model stále létá přímo famózně! Tento model se ŠADu skutečně povedl. A i když tento konkrétní kus už není na nějaké strojově přesné broušení obratů pokročilé pilotáže, pořád je s ním ukrutná zábava! Je totiž neuvěřitelně hodný, nechá si strašně moc dovolit a z každého průšvihu se nechá nezáludně vytáhnout aspoň trochu výkonným motorem.  
 
Tento model bez obav a bez váhání doporučuju všem, co už zvládli nějakého toho EasyStara nebo FloaterJeta a chtějí si zkusit co nejbezpečněji nějaké to vrtění ve vzduchu!  
 
Ve stejné době co měl Yarousch tohoto Zlínečka, jsem já létal s modelem Edge-540 z HobbyCity. Byl to sice žlutočerný krasavec z polystyrenu, vedle kterého vypadal Zlíneček trochu chuďučce, ale oproti Zlínečkovi to byla neuvěřitelná mrcha a odolností se mu taky nemohl rovnat. I na malou ráno se mi ho podařilo rozstříknout po poli.  
 
Proto, pokud uvažujete o nějakém akrobatovi z HC apod. a vybíráte podle vzhledu, důrazně vás před těmi těžkými prťavými akrobaty z polystyrenu varuji. Vemte rozum do hrsti a za pár kaček kupte u nás vyráběné éro, které létá skutečně VÝBORNĚ!!! Pokud se vám nechce vrážet peníze do doporučovaného Axíka, můžete éro naplnit čínou a tak si královsky zalétat za cenu lidovou. A i tak aspoň částečně podpořit místního výrobce, jehož éra SKUTECNĚ výborně létají.  
 
Zde je odkaz na model přímo na webu výrobce: Zlín Z-50LS  
 
Při uvažování o pohonu můžete zvážit motor Turnigy 35-30B 1400kv. Já tyto „zlaté turnigáče“ až na pár čestných vyjímek po pravdě moc nemusím (i když pořád lepší než řada SK), ale tento motor se zatím jeví velmi dobře. Odlétal si pár desítek minut ve dva a půl kilovém větroni EasyMoa která dostala nový motor NTM. No a tento třicítkový motor, s výškou dvacítkového motoru, mi zůstal. Přemýšlel jsem, jestli ho dám do šuplíku nebo do letadla a nakonec skončil v obvyklém dříči který těch motorů už povozil mnoho - ve Zlínečkovi od ŠADu.  
 
Nechal jsem accu 1,3Ah 3S, což se sice vzhledem k maximálnímu odběru 25A s vrtulí 9x4 zdá málo, ale plný plyn využiju pouze dyž si „hraju“ s přebytkem výkonu, jinak Zlíneček létá luxusně i pod půl plynu i méně a nejsou tak problémem desetiminutové lety. Ale taky se tento accu dá vymlátit za méně jak 4 minuty. Záleží zkrátka na tom, co je vašemu srdci bližší. No a já na nějaké opičárny ruce nemám, tak se spíš tak loudám s občasným kotrmelcem ve vzduchu :)  
 
Motor můžete koupit zde: TR 35-30B 1400kv Brushless Outrunner  
 
Při prvním startu Zlínečka s tímto motorem jsme natočili kratičké video. Byl to tak zároveň i test velmi levného fotoaparátu BENQ DC C1450, který má sice spoustu much, ale naopak zase v některých bodech příjemně překvapil. A má tu výhodu, že díky jeho ceně nějakých 1200,- se nemusíte bát ho dát dětem do lesa na fotodokumentaci bojovky, nebo podobné užití kde riziko zničení hraničí s jistotou :)  
 
Test videa dopadnul značně rozpačitě, ale dokumentační hodnotu, jak Zlíneček s tímto motorem létá, výsledek snad má :)  
 
 
Takže, slíbené video.  
 
 
Poznámka k videu: pokud používáte Internet Explorer a místo videa vidíte pouze rámeček s křížkem v rohu nahoře, máte zastaralý Flash v IE, aktuální si stáhnete (pak nainstalujte a restartujte prohlížeč) na oficiálních stránkách Adobe
http://get.adobe.com/cz/flashplayer/?promoid=DAFYL
nebo použijte jiný prohlížeč jako Firefox, Operu, Chrome, Safari...

 
 
(Pozn.:
Prosím, abyste případné připomínky a dotazy psali do komentářů pod tímto článkem, ať to máme hezky u sebe a můžeme případné otazníky řešit přímo u příslušného článku. Děkuji!)

Comment can be posted only by logged users.