Keda-motor Zálet EasyStara proběhl s lehoučkým motorem Turnigy L2206A-1650:
Turnigy L2206A-1650 na HK

který ale začal velmi brzy "šustit", tak jsem mu vyměnil ložiska za japonská z Tobexu (2 x 90 korun) a po této jednoduché úpravě se motor v podstatě změnil ve výkonného pohodáře. Má udávaných 130W, ale s běžným 3S 1,3Ah LiPol akumulátorem si s vrtulí dodávanou k EasyStaru II (tedy 7x6") bere mezi 160-170W, na začátku chvilku i 180W. Motor to zvládá velmi pěkně a EasyStar s ním létá pro začátečníka zcela dostatečně. U tohoto motoru je taky nutné protlačit hřídel na druhou stranu, jak zmiňuju v článku o stavbě.  
 
Dále jsem zkoušel populární a skvělý motor (v dané cenové kategorii) EMAX2812, který můžete zakoupit například u Pecky. Tento malý motor například Floater-Jeta tahá velice srdnatě. Bohužel, jeho zástavba do EasyStara II sice možná je, ale vinou u tohoto motoru použitého motorového lože, je jeho připevnění na přepážku značně složitější a zabezpečit kabely aby se nedřely o rotační plášť je taky výrazně složitější. Pro zkušeného modeláře je to malina (proto ve fotonávodu níže detaily o jeho zástavbě neuvádím, zkušený modelář je nepotřebuje), ale pro začátečníka si myslím, že to je zbytečná komplikace a otrava. Ale, jde to. Já jsem s tímto motorem ani neprováděl žádná měření a pár dalších letů jsem opět absolvoval opět s malou oběžkou Turnigy L2206A-1650.  
 
Leč s tímto motorem mám jiné plány a tak jsem z Anglie objednal motor Keda ThumRun 2826/22:
Keda ThumRun 2826/22 na giantcod.co.uk

 
 
Tento motor je sice trošku těžší (nepodstatně) a o něco dražší, s dopravou vyjde na necelých 500 korun, ale má opravdu bohaté příslušenství a hned při prvním protočení bylo znát, že vyvážením a kvalitou ložisek i zpracování je to zkrátka "lepší čína", která sice není tak vymazlená jako například AXI (který ale taky stojí několikanásobně víc), ale vzbuzuje větší důvěru než obvyklé levné oběžky z HC a podobných obchodů (i u nás). Například tento motor hodnotím určitě výš než motory RAY. A pětistovka je za slušný motor pořád krásná cena.  
 
Jen tak na okraj, pokud se vám zdá, že váš levný činský motor za pár dolarů je přece úplně v pohodě, zkuste mu vyměnit ložiska za kvalitní kousky například z Tobexu (ano, pár japonských ložisek může stát stejně jako celý motor nebo i víc) a pak porovnejte, jestli poznáte nějaký rozdíl... :)  
 
Ale zpět k motoru Keda ThumRun 2826/22. Tento motor jde zamontovat relativně snadno, jediné co musíme udělat "navíc", je malé obstřihnutí smršťovačky na vodičích u motoru a vyvrtání dvou nových děr v plastové motorové přepážce a případně použití trochu delších šroubků, než jsou u motoru přibaleny (zakoupíte v každé mod. prodejně na takovém tom otočném stojanu s MP-Jet drobotinou).  
 
Níže se můžete podívat na takového malého fotoprůvodce, provádějící hlavně "úskalími" protlačení hřídele na druhou stranu, není se opravdu čeho bát.  
 
 
Obrázky se vám zobrazí v samostatném okně prohlížeče kliknutím na miniaturu níže, listovat můžete šipkami po stranách. Opustit galerii můžete kliknutím stranou mimo obrázek, nebo stiskem klávesy Esc, nebo to celé můžete ovládat pomocí tlačítek dole.
Ať vám chutná :)  

picasa_albumid=5714507717283267217


 
Motor Keda ThumRun 2826/22 při mých testech s originální vrtulí (7x6") na EasyStaru II bral s běžným 1,3Ah 3S Lipol kolem 170-180W (tedy vlastně stejně jako ta malá 130W oběžka Turnigy L2206A-1650), ale už na poslech dosahuje znatelně vyšších reálných otáček. S tvrdším accu jsem snadno dosáhnul 190-200W příkonu. V budoucnu mám v plánu ho vyzkoušet i s větší vrtulí, koupím listy 8x6" a zbrousím je na 7,5x6" (víc se bez dalších úprav nad trup nevleze), jak se na to motor a výkon bude tvářit.  
 
Motor běží zcela hladce a v pohodě, viz krátké video níže, ale při delším chodu na plný plyn "na zemi", kdy motor není dobře chlazen, se citelně (i když pořád v normě) zahřívá, ale to platí i pro malou oběžku Turnigy výše. Tak bacha při testech, ať motor na stole neupečete. Za letu bude jednak proudit motorovým prostorem mnohem větší množství vzduchu a navíc bude za letu motor "odlehčen". Takže za letu se není čeho bát, navíc let neustále na plný plyn s EasyStarem nepředpokládám, ale kdyby náhodou (bude to tchánův po mnoha letech "začátečnický" model), tak jsem v motorové kapotě vyřezal ještě malé další vstupy vzduchu, jak je vidět ve výše uvedeném fotoprůvodci. Jistota je jistota a je nutno počítat se "zkamenělým" modelářem-začátečníkem, který hodí éro do vzduchu a s vytřeštěnýma očima kouká na letadlo které na plný plyn létá zatáčku ve stratosféře kolem dokola, dokud to reg nevypne. :)  
 
Takže s motorem Keda ThumRun 2826/22 jsem velmi spokojen, brzy doplním nějaké letové video s tímto motorem, doplním sem porovnávající měření otáček motorů Turnigy L2206A-1650 a Keda ThumRun 2826/22 a pak už se opravdu vrhneme na tu povrchovku. :)  
 
Nakupte tenký a tlustý bílý Modelspan, lepidlo ve spreji, nějaké barevné akrylové spreje, skelnou tkaninu na HC 18g a 48g (nebo ekvivalent u Havla, spolu s epox. pryskyřicí) budeme to potřebovat :)  
 
No a tady je slíbené krátké "pokojové" video s namontovaným motorem Keda ThumRun 2826/22 v chodu (a jen připomínám, že mám ještě dva kousky tohoto motoru na prodej, viz můj inzerát na Modelbazaru a na RCManii):  
 
 
Poznámka k videu: pokud používáte Internet Explorer a místo videa vidíte pouze rámeček s křížkem v rohu nahoře, máte zastaralý Flash v IE, aktuální si stáhnete (pak nainstalujte a restartujte prohlížeč) na oficiálních stránkách Adobe
http://get.adobe.com/cz/flashplayer/?promoid=DAFYL
nebo použijte jiný prohlížeč jako Firefox, Operu, Chrome, Safari... Minimálně za zkoušku to stojí. Já osobně jsem před časem po letech přešel z Firefoxu na Google Chrome a nemůžu si ho vynachválit :)

 

 
(Pozn.:
Prosím, abyste případné připomínky a dotazy psali do komentářů pod tímto článkem, ať to máme hezky u sebe a můžeme případné otazníky řešit přímo u příslušného článku. Děkuji!)


Comment can be posted only by logged users.