Floater-Jet je bezva letadlo. Ale... Ale po čase mi ten ječivý zvuk motorové pily začal pomalu ale jistě lézt pěkně na nervy... Poté, co se na mě na Vizovických pasekách chystali ozbrojení Valaši, jsem začal vážně uvažovat o tom, že tento motor nahradím. Tento konkrétní Floater-Jet se mi na opravu vrátil od začínajícího modeláře, který ho hned při prvním samostatném letu “bez dohledu” rozšvihal na kusy. Při jednom z letů po opravě jsem měl takovou menší “ranku” díky uvolněnému táhlu výškovky. No a do následné opravy jsem zahrnul i výměnu motoru. Motor jsem nevybíral týden, dal jsem na rady zkušených FLoateristů z RCManie a zakoupil jsem tento motor z HC:

FC 28-12 Brushless Outrunner 1534kv

Výměna je snadná.
Na originálním motoru povolíme z boku dva imbusáčky jistící motor v duralovém loži, vytáhneme motor, odšroubujeme čtyři malé vruty které drží duralové lože na plastové motorové přepážce (takový ten černý plastový bazmek zalepený v pylonu). Duralové lože pak sundáme a opatrným ale nutným taháním za vodiče motoru (ne za motor !!!) vytáhneme motor tak na 10 cm z pylonu. Přitom samozřejmě kontrolujeme, podle toho kde máme regulátor, jestli mají vodiče k motoru dostatečnou volnost v trupu. Když ne, dočasným posunutím regulátoru umožníme vodičům k motoru vysunutí z pylonu.
Dráty ucvakneme (já jsem je ucvaknul asi 5cm od motoru), motor dáme bokem (však on se nám bude hodit do nějaké divočiny) a nový motor zkusmo připájíme k vodičům, provizorně zaizolujeme a zkontrolujeme zapojením RC nebo servotesteru k regulátoru smysl otáčení. Prostě jestli se nám vrtule točí na správnou stranu. Pokud ne, jakékoliv dva vodiče rozpájíme, přehodíme mezi sebou, zaizolujeme a zkusíme znovu. Teď už by to mělo být OK. Poznačíme si na vodičích, který patří ke kterému (třeba kouskem lep. pásky s napsaným číslem), provizorní izolaci odstraníme, rozpájíme a spájíme “na hotovo”, nejlépe přes dutinky. Před spájením nezapomeneme navléct dostatečně dlouhé kousky smršťovací bužírky, kterými spoje důkladně zaizolujeme.
Teď z motoru (z toho nového co jsme ho teď připájeli) povolením dvou imbusáčků stáhneme duralové lože (buď si dejte imbusáčky na bezpečné místo, nebo si je přelepte kouskem lep. pásky na loži, jinak je spolehlivě ztratíte) a pomocí čtyř malých vrutů které nám zbyly z rozborky původního motoru, přišroubujeme lože k černé plastové motorové přepážce. A to tak, aby dva imbusáčky kterými chceme v budoucnu zajistit motor v loži, byly z boků, ze stran (a ne nahoře a dole!). Ačkoliv rozteče čtyř děr v duralovém loži úplně přesně nesedí na rozteče v plastové motorové přepážce, pokud první a další šroubky hned nepřitáhneme a necháme jim vůli dokud nechytneme závit pro všechny čtyři šroubky, pohodlně se “trefíme” a pak všechny čtyři šroubky pečlivě přitáhneme. Použití nějakého chemické zajištění proti povolení nechám na vás, já jsem žádný Loctite ani vteřiňák nepoužil.
Pak do motorového lože zasunejeme motor (až na doraz, tak jak byl) a přitom taháním za vodiče v trupu (OPATRNĚ A S CITEM!!!) “odebíráme" vodiče od motoru zpátky do pylonu a trupu, tam kde byly. Až nám to sedne (vodiče netaháme na doraz, necháme jim trochu vůli, ale pozor aby nedrhli o plášť motoru!), přitáhneme s citem ale pevně dva imbusáčky jistící motor v loži, případně je chemicky zajistíme (já jsem použil teplem povolitelný Loctite) a máme hotovo. Pár ilustračních fotografií:

picasa_albumid=5540615392600035777


Pro testy pohonu jsem zvolil dvě vrtule.
Jednu 6x4 a druhou jsem vyrobil z 8x3,8 tak, že jsem ji zkrátil zhruba na 6,5x 3,8, co trup pod motorem dovolil, s nějakou cca 2mm rezervou. Při testech na zemi motor s accu 1300mAh 3S s vrtulí 6x4 bral asi 9A a měl příkon přes 90W.
S vrtulí 6,5x3,8 (s tou lopatou vzniklou z vrtule 8x3,8) bral nějakých 15A a cca 150W.
Jak dopadly testy se podívejte tady v tomto videu. Omluvte horší kvalitu, bylo OPRAVDU mizerně, ale po dlouhé době aspoň trochu létavě.
Barevným laděním videa jsem se snažil zamaskavovat špatné vyvážení bílé, protože jak říkáme my od fochu, když se ti něco nepovede, udělej z toho umění :D


 


Comment can be posted only by logged users.