Přepážka Canary První lety Tiger Motha proběhly za horkého odpoledne, za termického počasí, při stálém cca 2m/s větru, s nárazy kolem 4m/s (měřeno).  
 
S tímto větrem se popral statečně, resp. když se držel neustále na páčkách, tak letěl skvěle. On se totiž musí pozorně řídit i za bezvětří. Protože milý Tiger Moth, není žádný EasyStar! Vyžaduje neustálou kontrolu. To neznamená, že není schopen po důkladném vytrimování letět „bez držení“. Ale stačí malá bublinka nebo závan, éro to překlopí a už si to maže k zemi. Když se pokusíte prudce přitáhnout, tak se vám „zvrtne“ a pokud nemáte dostatečnou výšku na rozjezd, už se z toho nevymotáte. Motorem si totiž nepomůžete. Je slabý jak čaj!  
 
Motor, o kterém HobbyCity básní, jak je vyladěný s vrtulí, je jednak mizerně (nijak) chlazen a druhak je vrtule 10x4,7 na něho moc těžká. Když jsem před startem měřil odběr, naměřil jsem 130W příkonu. To při hmotnosti 650g vychází na nějakých 200W na kilo a s tím už se dá slušně létat. Jenže Tiger se plazí... Ne že by neletěl. Letí a stoupá jako... No asi jako Tiger Moth :) Před nějakým pokusem o přemet to něco trvá, než nastoupáte do dostatečné výšky! Pokud chcete zkusit let na zádech, tak je to možné pouze s čerstvě nabitým accu (1,3Ah 3S) a i tak je problém Tigera Motha odtlačit! Zkrátka nemá na to výkon a při snaze o let na zádech to často končí nebezpečnou spirálou na zádech, ze které přepadnete do něčeho co bych nazval vývrtkou, kdybych měl čas si to pořádně prohlédnout :)  
 
Jak je to možné? Jak to, že 200W na kilo nestačí tomuto chroustovi na slušné stoupání? Inu je to proto, že z oněch 130W většina končí přeměněna na teplo...! Létal jsem většinu času na půl plynu a občas ke mě vítr zavál slabý pach připáleného vinutí. Kdo někdy pekl motor, ví o čem mluvím... Chvilku mi trvalo než jsem si dal dohromady dvě a dvě. Přistál jsem, otevřel motorový prostor a při snaze sáhnout na motor jsem se slušně popálil! I vzal jsem milého Tiger Motha domů a po chvilce dumání jsem se rozhodnul pro výměnu motoru. Našel jsem motor po nebožtíkovi Kometovi. Noname oběžka, 1000 otáček na volt, 45gramů. Neměl jsem jak na potvoru zrovna doma vrtuli 10x4 která mu šmakuje (originální u Tiger Motha je ta mrzácká na tenkou hřídel), tak jsem mu dal zatím 9x4. S touto vrtulí bral motor max. 85W. Tedy o 45W míň jak originální pohon. Ale Tiger Moth s ním létal skoro stejně (zdechle :) )! S větší vrtulí budu na těch cca 135W (netepelných) a pak by měl být Tiger Moth ochotný i na nějaké to trošku sebevědomější vrtění :)  
 
 
Další postřehy...  
 
Udávané těžiště je hodně odvážné. 5mm dopředu stabilitě jen prospěje.  
 
Vrtulový kužel s matičkou? K ničemu. Háže, způsobuje vibrace a za chvilku stejně uletí...  
 
Podvozek je zajištěn ve správném úhlu natupo přilepenými vzpěrami. A dovedete si představit, jakou pevnost má asi plastový čtvereček 1x4mm natupo přilepený k EPO... Čili při prvním pokusu o přistání se tyto vzpěry utrhnou a podvozek tak trochu „chodí“ dozadu a dopředu. Prozatimně jsem tyto nohy přilepil tavným lepidlem (podle mých zkušeností není při správném použití odolnějšího spoje plast nebo dřevo na EPO než tavné lepidlo) a při celkových úpravách to přijde přepracovat.  
 
S tímto souvisí další postřeh - Tiger Moth je letadlo na asfalt!!! Nebo na jinou hlaďoučkou dráhu! Když tráva, tak to teda musí být skutečně pažit! Je to dost nešťastné... Snažíte se přistát v trávě (cca 15-20cm). Nějaké žužlání se nekoná, on totiž Tiger Moth zas tak úplně pomalu neletí a před zvrtnutím do strany (a poškozením modelu) prakticky nevaruje, je to prostě prcek. A při rychlosti jakou Tiger Moth bezpečně přistává se vám podvozek zapíchne do trávy, pak dostanou ránu zranitelná křídla která s baldachýnem mají nějakou energii proměnitelnou do poškození a když to nebude stačit, tak se Tiger Moth překlopí a poškodí si směrovku... Takže důrazně doporučuju - super kvalitní dráhu, nebo vysoký porost trávy nebo něčeho, do čeho můžete Tiger Motha „pověsit“. A nesmí to být nějaké křoví, v tom zase poškodíte povrch modelu...  
 
Tiger Moth nezatáčí, resp. skutečně špatně zatáčí bez pomoci směrovky. Ve směru „po motoru“ to docela jde. Ale „přes motor“ se malá zatáčka jen pomocí křidélek mění ve skluz a pořád letíte skoro rovně. Nakloníte ho víc, přitáhnete víc výškovku a... Už to vrtáte a motorem si už nepomůžete! Motor je sice slabý, ale i tak má velká vrtule velký točivý moment a bez směrovky se špatně přetláčí.  
 
Dále mám několik připomínek ke konstrukci a stavbě, ale to shrnu v samostatném článku tímto se zabývajícím.  
 
Nechci, aby to vypadalo, že Tiger Moth nelítá... Možná jsem prostě jen trefil na kus s už poškozeným motorem. Možná jsem neměl tento model týrat v trávě... Ale bezproblémové éro to zkrátka není. Ale když už letí, tak letí krásně a je to čistá radost. Ale ne pro začátečníka... Nebudu vám skrývat jeho nedostatky a tvrdit jak je to bezproblémový stroj jen proto, že jsem si ho já koupil. Pokud jste aspoň mírně pokročilý pilot, nevadí vám „bubliny“, máte kvalitní plochu a milujete dvouplošníky - neváhejte.  
 
V následujícím videu, které mi Johanka natočila při podvečerních letech s už vyměněným motorem (a tedy necelými 90W při plném výkonu s nabitým accu), to možná vypadá, že éro létá samo. Nelétá. Napáčkuju se u něho docela dost. I když totiž chvíli letí sám (a ne že to neumí), každou chvíli se může zvrtnout.  
 
Ale... Kdybych chtěl létání bez řízení, vezmu si Rookiho...  
Tiger Moth je sice trochu vybíravý a háklivý, ale odměna stojí za to! :)  
 
Poznámka k videu: pokud používáte Internet Explorer a místo videa vidíte pouze rámeček s křížkem v rohu nahoře, máte zastaralý Flash v IE, aktuální si stáhnete (pak nainstalujte a restartujte prohlížeč) na oficiálních stránkách Adobe
http://get.adobe.com/cz/flashplayer/?promoid=DAFYL
nebo použijte jiný prohlížeč jako Firefox, Operu, Chrome, Safari... Minimálně za zkoušku to stojí. Já osobně jsem před časem po letech přešel z Firefoxu na Google Chrome a nemůžu si ho vynachválit :)

 

 
(Pozn.:
Prosím, abyste případné připomínky a dotazy psali do komentářů pod tímto článkem, ať to máme hezky u sebe a můžeme případné otazníky řešit přímo u příslušného článku. Děkuji!)


Comment can be posted only by logged users.