Stavba Kanárka, nebo Brka jak mu někdy říkám, byl sled různých problémů k řešení. Nic co tu ještě nebylo, ale pokud nechceme poutat křídlo gumou, pokud chceme motor, pokud chceme dělitelné křídlo atd., je nutné trošku přemýšlet a třikrát měřit a jednou řezat.
V následujícím sledu obrázků s popisky se můžete podívat, jak jsem to řešil já. Neříkám že to je nějaký zázrak, ale třeba to někoho inspiruje kudy se dát, nebo taky kudy se nedát :) I tak toto splní svůj účel.
Galerie ještě není úplně hotová, časem ještě doplním obrázky, jak budu finalizovat drobné detaily, nějaké to tmelení, nějaké to kabelové hospodářství, nová vrtule, nový regulátor (použitý 6A Plush s tímto motorem zlobil) a nějaký ten marking. Ale všechno důležité už je v modelu zabudováno a funkční a dnes jsem na své zdravotní vycházce podnikl krátký 15minutový zálet. Jeho popis opíšu z diskuze na RCManii, kde jsem ho popisoval:

"Dnes jsem vytáhnul Brko Kanárka na golfáč skoro za domem a zkusil jsem to poprvé "zahodit"
Nechal jsem tam pro zajímavost to původní listí co bylo na kuželu (Graupner CAM 4,7" x 2,3"). Na 2S a tento motor je to skutečně málo, tento motor by měl chodit na 2S někde kolem 8x4". S touto malou vrtulí by ten motor údajně měl hezky šlapat na 3S, ale já jsem chtěl ten 2S pohon, jednak protože mám k tomu vhodný accu a druhak že reg. Plush 6A je určen primárně na 2S pohon.
Šlo mi hlavně o to to hodit, jak to bude klouzat, jestli se to nebude "kroutit", jak vychází těžiště s accu 800mAh 2S a případně když tomu dám plný plyn, jestli se to nezačne někam stáčet, případně jak moc. Tak jsem olepil spodek trupu jednou vrstvou kvalitní krepovky, abych to budoucímu majiteli moc neodřel o zmrzlou trávu a šel jsem na vycházku.
Po troše zlobení s regem, nebo spíš asi se sestavou reg-motor, kdy cca v jednom ze třiceti přidání z nuly naplno se reg, tím i celý systém restartuje, což je dlouhodobě neprovozovatelné (motor sebou cukne jakoby nevěděl kam a už to pípá, jakože bylo zrovna zapojeno napájení, asi při nějaké špičce vypadne napájení BEC) jsem to, nakonec s plynem proti větru cca 2m hodil (pochopitelně skoro přesně do sluníčka, jak jinak...).
No a ono to prostě letělo, rovně, stoupalo to, zdechle ale znatelně, akorát jsem dvakrát pípnul trimem výškovky na trošku přitaženo. S tímto nastavením jsem lítal. Po větru to s tímto pohonem nestoupalo a ani moc neklesalo, proti větru to stoupalo, při prudších závanech i docela srdnatě, několikrát jsem nastoupal několik desítek metrů, tak akorát na neodzkoušené éro. Výškovku jsem používal jen při zatáčkách, které Brko lítá obratně, směrovka je dostatečně účinná, výškovka taky, dokonce tak, že přemýšlím že si zmenším výchylky, nebo použiju DR. Je to takový čipera, už slabý vítr s tím docela cvičí, ale dá se i proti silnějším závanům rozjet. Ale do silnějšího větru (a tím už myslím nějakých 5-6m) bych se s tím bál. Aspoň tady kde lítám, kde se to motá a není to hezké stálé proudění ale spíš takový "bordel". Lítal jsem celkem asi 15 minut, z toho 5 minut plného plynu, na nějakého půl plynu to nemělo smysl, sotva to letělo i na plný. Nabíjím accu, tak než to dopíšu tak zjistím kolik jsem vylítal.
Na nějaké velké klouzání to nebylo a to z více důvodů. Jednak foukalo přes svah proti mě, takže to chvílemi viditelně strhávalo model dolů a druhak se vrtule při staženém plynu protáčela a brzdila! Jeden by řekl, že tam je standardně nastavená brzda... No není... Je to zvláštní, protože motor má docela tvrdý "tik" a nikdy bych neřekl, že to toto éro s takovým malinkým listím protočí... Každopádně stalo se.
Jo, éro má v současné konfiguraci letovku 313g, což by mělo víceméně zůstat, už tam půjde jen kousek suchého zipu na Rx a nějaké to tmeleníčko a barveníčko semotamo. Při mnou spočítané ploše křídla cca 18,3 dm2 vychází plošné zatížení (výškovku nepočítám) na nějakých 17,1g/dm2.
Nabito, dobil jsem, ehm, 128mAh... Bude to chtít tu větší vrtuli... :)"


No a tady je ta galerie. Fotonávod se vám zobrazí kliknutím na obrázek níže, listovat můžete šipkami po stranách. Opustit galerii můžete kliknutím stranou mimo obrázek, nebo stiskem klávesy Esc,
nebo to celé můžete ovládat pomocí tlačítek nahoře.
Ať vám chutná :)  
 
{sfx album='5577681444297754785'}  
 
A v dalším brzkém článku o Canary alias Kanárkovi alias Brku se už podíváme na letové video natočené při jednom z prvních letů...  
 
Pro pořádek ještě uvádím seznam použitých dílů:  

Model Canary


Motor Hextronic 16g


Regulátor Plush 10A


Akumulátor 0,8Ah 2S


5g serva HXT500


Vrtule Graupner


Vrtulové listy AeroNaut 8x4"

 
 
EDIT: po testech a následných úpravách jsem nakonec zvolil 3S pohon, jak můžete číst dále v tomto miniseriálku o Canary. Takže finální sestava je tato:  

Model Canary


Motor Hextronic 16g


Regulátor Plush 10A


Akumulátor 360mAh 3S


5g serva HXT500


Vrtule Graupner

 


Comment can be posted only by logged users.