Autor: Jirka - LMK Pardubice  
 
Jirka z LMK Pardubice nám poslal velmi důležité varování týkající se seřízení Kanárka. Děkujeme!  
 
 
 
Přepážka CanaryNechci dělat "vlnky ve skleničce" :-), ale zadetekoval jsem myslím závažný problém s Kanárkem. 
 
Jelikož jsem bral celkem 4ks najednou (ještě pro mlaďasy z klubu) - z porovnání vyšlo, že celkem klíčový díl ustavující trubku v trupu (a tím určující celkovou geometrii modelu) nemá u konkrétní kombinace trupu a přepážky pro trubku naprosto jednoznačnou pozici. taky bych řekl, že laser nelaser má každá přepážka trochu jiný tvar. Každopádně, předpokládal jsem (chybně), že jako např. u LS Modelu se dá nadoraz dozadu a tím je VŠE DANÉ. U Kanárka NE! 
 
Proto je potřeba hlídat nejen podélnou souměrnost, ale taky si na sucho vyzkoušet uhel seřízení (ten oprávněně zákazník očekává připravený/vyzkoušený od konstruktéra). Z toho pak teprve prakticky „vyjde“ pozice pro zalepení trubkové přepážky v trupu Kanára. 
 
Zajímavé je, že u dvou kusů to opravdu fungovalo tak, že seřízení bylo 0 až +2st při přepážce zatlačené napevno do konce trupu a u druhých dvou by to ovšem dopadlo naprosto tragicky -3 a -5 st seřízení tedy dost tvrdě napevno potlačeno. Tyhle „pevně mínusové“ přepážky by musely být prakticky v prostoru upevňovacího šroubu, aby to vyšlo aspoň v 0. Úplně přesně stejná pozice není ani u jednoho ze tří zatím zkompletovaných Kanárů - 4.čeká na motor :-)) 
 
Nevím jestli je to důležité pro zběhlé modeláře, ale přijde mi, že Kanár by mohl padnout do oka jako první éro a tam je důležité, aby to první lítalo určitě. Mě ted čeká překuchání už zalepené trubky do trupu, protože mladýmu jsem sice na cestu domů vysvětlil, že mu to nemá „zátáčet“ a nemít přetočený ocas ke křídlu, ale opravdu bych nečekal, že ze stavebnice nebude „fungovat“ seřízení ... no a jako na potvoru maje prázdniny ho dal dohromady první. 
 
 
 
(Pozn.:
Díky Jirko! Prosím, abyste případné připomínky a dotazy psali do komentářů pod tímto článkem, ať to máme hezky u sebe a můžeme případné otazníky řešit přímo u příslušného článku. Děkuji!)


Comment can be posted only by logged users.