RC glider Bird of Time - www.ok-rimr.com Po relativně krátké "stavbě" ARTF verze modelu větroně Bird of Time přišel čas na zalétnutí modelu. Jedno sobotní odpoledne, kdy ještě pofukoval mírný větřík a sem tam ještě do obličeje foukla nějaká utržená bublina horkého vzduchu, jsem po krátké kontrole modelu s jenom trošku rozklepanými koleny, s mírným rozběhem model švihnul nad pole se zeleným obilím... Bird of Time letěl okamžitě a napoprvé! Jen mírně se zhoupnul a pokračoval v téměř úplně rovném letu v malém klesání, pomalým majestátným letem do mírného údolí. V podstatě jsem se jen díval a držel jsem se kniplů :)  
Najednou se model poměrně prudce zvrátil - tak jsem ho výraznou výchylkou směrovky "vrátil" do nějaké utržené bubliny. A během několika málo průletů dotyčným místem jsem najednou získal několik metrů výšky! Ale tento vydatný ale asi jen malý lokální stoupáček se buď už rozplynul nebo se odstěhoval jinam a při snaze se rychle k němu "někam" vrátit jsem model příliš silnou výchylkou směrovky zvrátil po křídle. Šel po čumáku dolů a nebýt těch metrů získaných tím malým stoupáním , asi bych to "načudil" strmě do pole! Ale po nějakém tom rozjezdu plovoucí výškovka zabrala a rychle jsem model srovnal i když mi teda zatrnulo. A v opravdu rozmáchlé "placatici", co okolí dovolilo, jsem obkroužil velký kus pole, s minimálními zásahy do řízení, s občasnými zhoupnutími a malými nakopnutími jsem éro nechal letět a nakonec jsem přistál na louce nedaleko ode mně. Vypnul jsem stopky a ejhle - první start skoro dvoukilového letadla z ruky dal v podvečerním povětří přes dvě minuty letu! :)  
 
No a začal jsem to tam značně nabuzen "mrskat" nad obilí co to šlo a... Skoro jsem to rozbil! Jednak úplně přestalo foukat a druhak jsem v euforii model házel moc čumákem nahoru, kdy po zhoupnutí nahoře a překlopení následoval strmý pád do vzrostlého obilí. Nebýt tam to obilí, tak to rozsekám... Po dvou takových klikách, jsem si dal pauzu na uklidnění a zkusil jsem to znovu, tentokrát s odhodem v horizontu, naopak spíš mírně dolů. A to bylo ono. Párkrát jsem si takto zakroužil nad polem a loukou (ale už bez jakýchkoliv termických projevů které by prodloužily let) a vzápětí přijel kamarád Jarda, aby mi pomohl se starty pomocí gumicuku (zapůjčil GEO - já tak výkonný gumicuk nemám), protože to bych jednoruč opravdu nedal :)  
Ukázal jsem Jardovi ještě jednu "zatáčku nad polem", poprosil jsem ho ať mi to natočí a vyfotí, kdyby náhodou :) a šli jsme na to. Bohužel golfáč je na takové brikule s tak dlouhým gumicukem malý, takže jsme museli střílet éro do úhlopříčky a do mírného svahu, protože prát to nad stromy a vesnici jsem se bál a navíc, když se nějaký závan ještě objevil, šlo to "ze svahu dolů". A střílet to po větru jsem opravdu nechtěl :)  
 
Nebudu to už natahovat, zkrátka po několika více či méně úspěšných pokusech (některých opravdu infarktových, kdy moc od vzrostlých topolů nechybělo a nebýt té plácačky na konci trupu, nevím nevím...), po naučení se s tímto modelem a jeho chování v průběhu startu (nefoukalo takže ve druhé půli vzletu je třeba slušně tlačit, aby model nezpomalil a nezačal tancovat po obloze) a nastavení dvojích výchylek směrovky (velké pro jistotu na start a 30% na let), po posunutí háčku na přední díru, nás to najednou začalo jakžtakž poslouchat. Jarda měl sebou foťák a natočil nějaký materiál (díky za to), který jsem sestřihal do krátkého videjka z tohoto záletu. Nakonec se nám podařilo vyrobit i nepochopitelnou malou díru do potahu křídla - je to škoda, ale oprava bude snadná.  
 
Starty gumicukem mají své kouzlo. Ale sám to nezvládnu, termika i svahové proudění tu jsou velmi bídné, bude to chtít ten motor na pylon. Pokusím se vyrobit pylon s motorem předsazeným před křídlo, se sklopkou která by neměla klást za letu nějaký výrazný odpor. A co nejvíc se toho pokusím nacpat dopředu, abych se mohl zbavit aspoň nějakého olova v čumáku, kterého tam teď vozím opravdu hodně.  
A pochopitelně, pylon bude odnímací, abych mohl v příhodných podmínkách klouzat oblohou s Bird of Time, v čisté, "ušlechtilé" bezmotorové verzi.  
 
Ještě k výbavě modelu - Servo výškovky 11g Hitec HS-65HB, servo směrovky 39g Hextronik HX5010, UBEC Turnigy 5A, accu 2S Lipol 1Ah.  
 
A teď už slíbené video :)  
 
 
Poznámka k videu: pokud používáte Internet Explorer a místo videa vidíte pouze rámeček s křížkem v rohu nahoře, máte zastaralý Flash v IE, aktuální si stáhnete (pak nainstalujte a restartujte prohlížeč) na oficiálních stránkách Adobe
http://get.adobe.com/cz/flashplayer/?promoid=DAFYL
nebo použijte jiný prohlížeč jako Firefox, Operu, Chrome, Safari... Minimálně za zkoušku to stojí. Já osobně jsem před časem po letech přešel z Firefoxu na Google Chrome a nemůžu si ho vynachválit :)

 

 
(Pozn.:
Prosím, abyste případné připomínky a dotazy psali do komentářů pod tímto článkem, ať to máme hezky u sebe a můžeme případné otazníky řešit přímo u příslušného článku. Děkuji!)


Comment can be posted only by logged users.