Autor: RiMr
 
Open9x ER9x samozřejmě není špatný firmware, je výborný, sám jsem ho používal po relativně dlouhou dobu a věnoval jsem mu i zde mnoho pozornosti, článků a videí. Z této verze firmware pro vysílače Turnigy T9x či FlySky TH9x vychází nejen mnou v reálném provozu již ověřená novinka, firmware Open9x.  
Open9x je ER9x velmi podobný, vychází z něho. Ale celkově díky optimalizaci kódu je svižnější, má dořešené některé záležitosti v uživatelském ovládání a přidává několik silných prvků a v některých případech a s ohledem že jde o FW pro naši “tédevítku”, se nebojím označení opravdu REVOLUČNÍCH funkcí. 
 
Tomuto novému firmware se zde budu v brzké době velmi věnovat a hodlám i pro tento firmware natočit nějaké “výukové lekce”.  
 
Díky tomu, že v úzkém okruhu spolutvůrců Open9x jsou i “našinci” Birki a Mhotar, který například pro nás do Open9x udělal (použitelnou!) českou verzi FW, což je pro mnoho hlavně dříve narozených vítanou záležitostí. 
Open9X vyžaduje pro nahrání do vysílače naprosto stejné úpravy jako Er9x (tedy datový kabel, USB programátor atd.), ale software k nahrání do vysílače (a k mnoha jiným funkcím) používá jiný. Ne eePe (jako ER9x) ale aplikaci Companion9x. Ta sama skýtá takové možnosti, že se jí budeme v samostatném článku i videu (pravděpodobně už v tom příštím) věnovat samostatně. 
V současné době do všech rádií která flešuji, už několik týdnů nahrávám pouze Open9x, pokud zájemce vyloženě nechce jinak. 
 
Hlavní síla Open9x tkví v míře integrace telemetrie FrSky do celého systému (opět se tomu budeme věnovat samostatně). Ale i bez telemetrie FrSky Open9x stojí za to! Nevěříte? Tak vám jen rychle naznačím: dvoje plně konfigurovatelné stopky jejichž hodnota/čas lze použít jako vstup v softwarových spínačích, DIFERENCIACE křidélek přímo v mixech, možnost přímého použití spínačů jako vstupů v mixech, plnohodnotné LETOVÉ REŽIMY s plynulými přechody s možností samostatných trimů, až 17bodové křivky s možností úpravy bodů nejen ve vertikálním, ale i v horizontálním směru kdy křivky mohou být použity i “záporně”, možnost přesunu trimů a použití trimů v mixech jako plnohodnotných ovl. prvků, možnost změny módu vysílače s automatickým překonfigurováním už nastavených modelů, možnost přenášet při záletu polohu kniplů do subtrimů.... a další věci na které jsem určitě zapomněl. 
 
Vyzkoušejte - uvidíte! 
Domovská stránka Open9x je zde: 
http://code.google.com/p/open9x/
 
Já neznám Open9x nijak zvlášť hluboko, některé volby mi zůstávají utajeny, ale přece jen jsem si “vzal na triko” natočení úvodního seznamovacího videa, které některé výše uvedené vychytávky a funkce předvádí v akci. A i pro modeláře dosud opensource firmwary pro T9x/TH9x nepolíbenými to možná může posloužit jako impuls k zamyšlení, jestli už opravdu není čas zbavit se toho zdánlivě dostatečného originálního firmware. 
 
Ve videu jsem měl problém s nastavením kamery a s čitelností displeje, takže jsem musel provést poměrně drastické úpravy ve střihovém softwaru a ve výsledku je v zájmu čitelnosti displej převeden do grayscale, aby na něm bylo aspoň něco vidět. Ale věřím, že svou službu video udělá a příště už to bude lepší :) 
Dále jsem se ve videu při popisu křivek (mimo jiné :) ) trochu zamotal, tedy vězte, že křivky s jednoduchým označením umožňují přesouvat body pouze vertikálně, křivky s označením s apostrofem na posledním znaku umožňují přesunovat body vertikálně i horizontálně.  
 
Tak ať je vám video k užitku :)  
 
Poznámka k videu: pokud používáte Internet Explorer a místo videa vidíte pouze rámeček s křížkem v rohu nahoře, máte zastaralý Flash v IE, aktuální si stáhnete (pak nainstalujte a restartujte prohlížeč) na oficiálních stránkách Adobe
http://get.adobe.com/cz/flashplayer/?promoid=DAFYL
nebo použijte jiný prohlížeč jako Firefox, Operu, Chrome, Safari...

 
 
(Pozn.:
Prosím, abyste případné připomínky a dotazy psali do komentářů pod tímto článkem, ať to máme hezky u sebe a můžeme případné otazníky řešit přímo u příslušného článku. Děkuji!)


Comment can be posted only by logged users.